Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Rehabilitacja sportowa
Aktywność fizyczna stanowi integralną część życia społecznego. Na całym świecie uprawiane są różne dyscypliny sportowe, podczas których dochodzi do powstania przeciążeń, kontuzji i urazów. Aby zapewnić sportowcom odpowiednią opiekę powstała rehabilitacja sportowa.
Jej celem jest:
- zapobiegania urazom
- diagnostyka
- rehabilitacja kontuzji i urazów
- powrót do aktywności sportowej po kontuzji i urazie
- poprawa wyników sportowych poprzez trening
Rehabilitacja jest procesem leczniczym, który ma przyczynić się do zniesienia dolegliwości bólowych oraz umożliwić pełny powrót do czynności dnia codziennego, wraz z aktywnością sportową. Wszystkie urazy sportowe wymagają rehabilitacji. W przypadku, gdy dochodzi do zabiegu operacyjnego, jest ona wręcz nieodzowna.
Nadrzędnym celem rehabilitacji sportowej po urazach, jest pełny powrót do uprawianej dyscypliny sportowej w tak krótkim czasie, jak to tylko możliwe.
Ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń leczniczych oraz elementów treningu, do którego zalicza się:
- ćwiczenia gibkości
- ćwiczenia poprawiające wydolność mięśni
- ćwiczenia funkcjonalne
- ćwiczenia plyometryczne
- ćwiczenia doskonalące zdolności motoryczne w poszczególnych dyscyplinach sportowych
- ćwiczenia kontroli nerwowo-mięśniowej (ćwiczenia równoważne, ćwiczenia propriocepcji)
- ćwiczenia utrzymujące sprawność układu krążeniowo-oddechowego
- ćwiczenia usprawniające biomechanikę ciała
Etapy
rehabilitacji
sportowej
Zaleca się aby program rehabilitacji podzielić na cztery etapy, w zależności od tzw. poziomu funkcjonalnego zawodnika.
Pierwszy etap zamyka się w czasie od momentu wystąpienia urazu do chwili, w której zawodnik uzyska niemal pełny i bezbolesny zakres ruchu.
Następny okres to tzw. etap średniozaawansowany, w którym pacjent swobodnie wykonuje wszystkie czynności dnia codziennego oraz rozpoczyna realizację niektórych aktywności typowych dla uprawianej dyscypliny sportowej, które potrafi wykonywać z racji posiadanych umiejętności. W tym okresie wykonuje się także ćwiczenia mające na celu podtrzymanie ogólnej sprawności organizmu, przy czym w ich trakcie nie obciąża się uszkodzonej okolicy.
W trzecim zaawansowanym etapie rehabilitacji rozpoczyna się realizację aktywności funkcjonalnych typowych dla danej dyscypliny.
Końcowy etap jest okresem powrotu do sportu. W tym okresie sportowiec rozpoczyna realizację pełnych programów treningowych i bierze udział w zawodach.